PL EN

Najnowsze wiadomości

Zapraszamy do zapoznania się z działem aktualności, na którego łamach dzielimy się z Państwem informacjami dotyczącymi naszej firmy oraz zmian w prawie. Więcej ciekawych informacji znajdą Państwo również na naszym profilu Facebook.

Czy warto przekształcić spółkę jawną w komandytową?

03 wrzesień 2015 r.

Jak to wygląda w praktyce?

Podobieństwa
Jak już wspomnieliśmy, obie spółki są handlowymi spółkami osobowymi. W obu przypadkach  wspólników tych spółek obowiązują takie same zasady rozliczania podatku dochodowego i oskładkowania.

Różnice
Różnice ujawniają się już w kwestii obowiązku prowadzenia pełnej księgowości. Spółki jawne nie mają obowiązku prowadzenia pełnej księgowości aż do osiągnięcia limitu przychodów wskazanych w art. 2 ust. 1 pkt 2 ustawy o rachunkowości (Dz. U. z 2013 r. poz. 330 ze zm.). Natomiast spółki komandytowe mają obowiązek prowadzić pełną księgowość niezależnie od wielkości przychodów.
Uważa się, że jednym z największych atutów spółki komandytowej jest możliwość ograniczenia odpowiedzialności wspólników za długi. W spółce komandytowej uczestniczy co najmniej jeden komplementariusz i jeden komandytariusz. Jedynie komplementariusz ponosi nieograniczoną odpowiedzialność za zobowiązania spółki. Co do komandytariusza,  jest on wolny od odpowiedzialności za długi publicznoprawne, a w przypadku zaś zobowiązań cywilnoprawnych ponosi odpowiedzialność ograniczoną na zasadach określonych w art. 111-112 K.s.h. W praktyce wystarczy, aby komandytariusz wniósł wkład równy bądź większy od sumy komandytowej i wówczas będzie wolny od tej odpowiedzialności. Wydaje się, iż właśnie ta cecha przesądza o tym, że rośnie popularność spółki komandytowej.

O czym należy pamiętać?
W tym miejscu należy dodać, że zgodnie z art. 584 K.s.h., wspólnicy spółki przekształcanej odpowiadają za zobowiązania spółki powstałe przed dniem przekształcenia na dotychczasowych zasadach przez okres trzech lat, licząc od tego dnia. Dlatego decyzję o każdym przypadku przekształcenia spółki jawnej w komandytową należy rozważyć indywidualnie.

Jeśli mają Państwo pytania lub wątpliwości dotyczące formalnych aspektów prowadzenia firmy, zapraszamy do kontaktu. Odpowiemy na każde pytanie. Doradzimy optymalne rozwiązania. Rozwiążemy zaistniałe problemy.

 

Potrzebujesz
więcej informacji?
Napisz do nas!

Chętnie udzielimy odpowiedzi na Twoje pytania.

Wprowadź imię i nazwisko

Wprowadź poprawny e-mail

Wprowadź treść wiadomości

Strona korzysta z plików Cookies (Polityka prywatności)

© 2024 | Trames sp. z o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Stronę wykonało: avangardo.pl

RABAT 50%

Dla wszystkich nowych klientów!

3 miesiące - tylko 50% ceny.

 

ZADZWOŃ TERAZ!

tel. 91 424 43 47