PL EN

Najnowsze wiadomości

Zapraszamy do zapoznania się z działem aktualności, na którego łamach dzielimy się z Państwem informacjami dotyczącymi naszej firmy oraz zmian w prawie. Więcej ciekawych informacji znajdą Państwo również na naszym profilu Facebook.

Auto na kredyt czy w leasing?

15 wrzesień 2015 r.

Co zrobić, w przypadku, gdy zakup samochodu do firmy jest konieczny, a nie chcemy wykładać od razu całej gotówki? W takim przypadku mamy dwie opcje: kredyt lub leasing. Którą z tych form finansowania wybrać?

Z punktu widzenia przedsiębiorcy warto przeanalizować kilka czynników. Po pierwsze, koszty produktu, czyli oprocentowanie, opłaty i prowizje. Po drugie, możliwość amortyzacji pojazdu oraz wpisu w koszt uzyskania przychodu.

Leasing
Wyróżniamy dwa rodzaje leasingu: operacyjny i finansowy. Jaka jest różnica? W przypadku leasingu operacyjnego leasingobiorca wpisuje w koszt uzyskania przychodu całą ratę, jednak nie odlicza amortyzacji. W przypadku leasingu finansowego, odlicza od podatku amortyzację, ale z raty odliczana jest tylko część odsetkowa. Leasing finansowy jest rzadziej spotykamy na rynku, dlatego skupimy się na analizie leasingu operacyjnego.

Załóżmy, że przedsiębiorca dokonuje zakupu samochodu o wartości 65 tys. zł.

W pierwszej kolejności odpowiedzmy na pytanie: jakie są możliwości wpisu w koszt uzyskania przychodu?

W przypadku, gdy samochód kupowany jest w leasingu operacyjnym, przy racie 1500zł i podatku liniowym wynoszącym 19%, od podatku odliczamy 285 zł. Zatem  rzeczywisty wypływ gotówki z firmy będzie wynosił 1215 zł.

Jak będzie wyglądało odliczenie w przypadku kredytu? W tym przypadku kosztem będą jedynie odsetki. Gdy wartość zakupionego samochodu wynosi 65 tys. zł. możemy założyć ratę na poziomie około 2000 zł., przy czym odsetki na początku stanowią tylko około 800 zł. Oznacza to tarczę podatkową na kosztach na poziomie 150 zł. Zatem w przypadku kredytu wypływ gotówki jest większy i wynosi 1850 zł.  Kwota ta będzie rosnąć na przestrzeni czasu, ponieważ rata odsetkowa w kredycie będzie maleć na skutek spłacania naszego zadłużenia w stosunku do banku. Razem z ratą maleć będzie oczywiście wysokość tarczy podatkowej.

Jakie ponosimy opłaty i koszty?
Jednym z kosztów jest oprocentowanie. Tu leasing znów wypada lepiej, gdyż jesteśmy w stanie znaleźć leasingodawcę, który sfinansuje zakup naszego samochodu przy oprocentowaniu w graniach 16 % - 25 % za cały okres. Natomiast w przypadku kredytu, zakładając, że pożyczamy od banku kapitał na okres 48 miesięcy, musimy liczyć się z oprocentowaniem na poziomie 25 % - 30 % za cały okres.

A co z formalnościami?
Leasing nie wymaga żadnego zabezpieczenia. Oczywiście firma leasingowa sprawdzi przychody ? w oparciu o oświadczenie na wniosku lub poprosi o PIT, jednak będzie to prosta procedura, która pozwoli na szybkie załatwienie formalności. Dodatkowo to firma leasingowa zajmie się zakupem i rejestracją pojazdu.

Kredyt wymaga poświęcenia większej ilości czasu. Musimy przygotować się na wizytę w banku, u dilera, w urzędzie komunikacyjnym i ponownie w banku. Bank sprawdzi także dokładnie naszą zdolność kredytową.

Co wybrać?
Porównując produkty pod kątem opłat, możemy jednoznacznie stwierdzić, że korzystniej wypada leasing, gdyż jest tańszy i daje większe korzyści podatkowe. Jednak, że w przypadku leasingu nie będziemy właścicielem pojazdu ? uzyskamy jedynie prawo do jego użytkowania i ewentualnego wykupu po zakończeniu okresu. W przypadku leasingu musimy także pamiętać o posiadaniu kapitału na wkład własny, minimalnie 5 % wartości pojazdu. Kredyt jest droższy, ale możemy go uzyskać bez wkładu własnego. Dlatego decydując się na którykolwiek z dych dwóch produktów, należy pamiętać o jednym ? ważne jest kompleksowe i rzetelne porównanie ofert, dokładna analiza ogólnych warunków umowy oraz tabeli opłat i limitów.

Jeśli mają Państwo pytania dotyczące kryteriów wyboru zakupu samochodu w kredycie lub leasingu, zapraszamy do kontaktu.

Potrzebujesz
więcej informacji?
Napisz do nas!

Chętnie udzielimy odpowiedzi na Twoje pytania.

Wprowadź imię i nazwisko

Wprowadź poprawny e-mail

Wprowadź treść wiadomości

Strona korzysta z plików Cookies (Polityka prywatności)

© 2024 | Trames sp. z o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Stronę wykonało: avangardo.pl

RABAT 50%

Dla wszystkich nowych klientów!

3 miesiące - tylko 50% ceny.

 

ZADZWOŃ TERAZ!

tel. 91 424 43 47